K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací o cookies
Kompresní podkolenky

Vlna Merino

Vlna Merino

O vlně MERINO

Informace o produktech, použitých materiálech a další zajímavosti


Merino

Vlna je duté vlákno, které bylo po milióny let vyvíjeno k ochraně savce. Merino vlna má všechny kladné vlastnosti vlny, které jsou vylepšeny použitím jen extra jemné ovčí vlny. Díky svému průměru vlákna 16 mikrometrů, má tato merino vlna podstatně lepší izolační schopnost a prodyšnost než běžná vlna. Merino vlna má oproti ostatním vláknům velké přednosti, jako např.: jemný až hedvábný omak, termoregulační schopnosti, elasticitu, prodyšnost, schopnost odvádět pot, ochranu před UV zářením, antibakteriální a antialergické účinky.

Ovečky_merino

Přednosti Merino vlny:

JEMNÝ AŽ HEDVÁBNÝ OMAK - nejjemnější typy Merino vlny (SUPER FINE) mají vlákna o průměru 16 mikrometru (mikronu), tj. 0,016 milimetru. Pro srovnání: lidský vlas má průměr 100 mikrometru.  Řez vláknem merino

TERMOREGULAČNÍ SCHOPNOST - vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce – ať již chladného v zimě (vlna „hřeje“) nebo horkého v létě (vlna „chladí“).

ODVOD POTU - povrch vlákna je hydrofobní, odpuzuje pot. Pot se buď odpaří, nebo je-li zadržován (například další vrstvou oděvu), vsákne se dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Vnitřek vlákna vlny má schopnost absorbovat vlhkost až do 30% své váhy aniž by vlákno bylo cítit vlhké nebo studené. I plně „nasáté“ vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti.

PRODYŠNOST - vlněný textilní materiál Merino je i v husté struktuře dobře prodyšný („dýchá“), Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je zajištěna nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami.

ANTIBAKTERIÁLNÍ SCHOPNOST - vlna je tvořena z 90% z proteinu (keratin), váže na sebe škodlivé látky včetně viru a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí Vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.

VLNA JE ANTIALERGENÍ - nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu (pozor nezaměňovat s tzv. „alergií“ na vlnu kdy se lidé s citlivou kůží cítí nepohodlné při nošení běžné vlny, která má velký průměr v mikronech). Merino vlna extra fine, případně super fine (se 16 mikrometry) má jemný téměř hedvábný omak, že nevadí ani zatvrzelým odpůrcům vlny.

VLNA CHRÁNÍ PŘED UV ZÁŘENÍM - což mnohá syntetická vlákna nečiní vůbec či jen nedostatečně.

DUTÉ VLÁKNO - ovčí vlna je přirozené duté vlákno.

Výrobky z merino vlny 160g tj. vlákna o průměru 16 mikrometrů někdy nazývané LIGHT se hodí jako první vrstva přímo na tělo, případně jako jediná vrstva v letním období. Materiál vyniká příjemným omakem a je velmi prodyšný a příjemný.

Výrobky z merino vlny 180g tj. vlákna o průměru 18 mikrometrů někdy nazývané MEDIUM vynikají zvětšenou roztažností a možností se volněji pohybovat. Vhodné jsou do všech sportů, včetně zimních jako spodní vrstva.

Výrobky z merino vlny 220g někdy nazývané HEAVY je teplý úplet vyrobený z 16 mikronové merino vlny. Je vhodný jako první vrstva, popřípadě druhá vrstva.

Výrobky z merino vlny 260g někdy nazývané DOUBLE HEAVY je dvouvrstvý úplet vhodný jako první vrstva v chladném počasí, popřípadě jako druhá vrstva v mrazu.

Rozdíl – MERINO vlna a běžná vlna:

Běžná vlna o průměru vlákna 30 mikronů je pro většinu lidí na dotek nepříjemná. Průměr vlákna je přímo úměrný pocitu škrábání či kousání vlny na Vaší kůži. Prádlo z Merino vlny o průměru vlákna 18-22 mikronů je příjemnější než prádlo z běžné vlny, ale občas cítíte, že Vás něco kuše. Merino vlna vyrobená z vlákna o průměru pouhých 16 mikronů je nejjemnější Merino vlna, kterou chovatelské farmy v současné chvíli produkují. Proto je možné prohlásit se 100% jistotou, že opravdu nekouše.

Aby Vaše pocity byly právě takové jak popisujeme, určitě není od věci upozornit, že je nutné, aby funkční prádlo z Merino vlny dokonale obepínalo tělo. Tím podporujete jeho funkčnost a zajišťuje optimální termoregulaci.

Vlněné vlákno je zároveň vhodné pro výrobu ponožek díky schopnosti transportu, nasákavosti, tepelné izolaci, mechanické odolnosti, elasticitě a ekologické nezávadnosti. Skvělých tepelně izolačních vlastností využijeme při trekingu v zimním období. V letním období určitě oceníme schopnost nasákavosti až 30% objemové hmotnosti při zachování suchého omaku, to znamená, že ani mokrá ponožka nestudí.

Jak pečovat o vlněné funkční prádlo:

Aby Vám naše prádlo zabezpečilo správnou funkci a dlouhodobou trvanlivost, je třeba dodržovat několik zásad:
- prádlo s obsahem MERINO vlny pereme na 30 ºC (uvedeno na štítku výrobce)
- při praní nepoužíváme aviváž! Aviváž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla. Tzv. “zalepuje” strukturu prádla, znehodnocuje termoizolační vlastnosti a schopnost odvádět vlhkost.
- používáme výhradně běžné prací prostředky na vlněné výrobky
- pereme naruby v pračce s nastaveným vhodným programem na vlnu (tzv. šetrné praní, ruční praní)
- nesušíme na přímém slunci
- vyvarujte se jakéhokoli mechanického působení, jako je mačkání či kroucení!
- všechnu vodu z vlny vytlačte pomocí froté ručníku.
- vlněné výrobky je možné lehce přežehlit parní žehličkou
- samočisticí schopnosti ovčí vlny podpoříte vyvěšením do volného prostoru ve vlhkém prostředí, např. v mlze či po dešti, přes noc venku apod. Vlákna ovčí vlny Merino se postaví a snáze se zbaví zbytkové vlhkosti či pachů odváděných z lidského těla. 

Jak je možné, že vlna zplstnatí?

Vnější povrch vlněného vlákna tvoří vroubkované šupinky, které se vzájemně překrývají. Vysoké teploty při praní či nevhodné prací prostředky způsobí, že se tyto vroubkované šupinky k sobě přilepí, vlna zplstnatí a srazí se. Nejlepším řešením, jak takovému poškození vlny zabránit, je používat správný prací prostředek!

Pozor! Vlna není pro každého!

Podstatným rozdílem mezi vlnou a syntetikou je zejména snášenlivost vláken. Zatímco syntetická může většinou bez problémů nosit téměř každý, u vlněných je třeba opatrnosti. Vlněné vlákno totiž není tak jako syntetické hladké a citlivou nebo poraněnou kůži může dráždit.

Naprosto nevhodná je pak vlna pro osoby trpící atopickým ekzémem, případně pro ty, kdo mají silnou alergii na zvířecí srst. Osoby s citlivou pokožkou by měly ale věnovat pozornost i výběru syntetického prádla a vybírat raději to, které bylo atestováno jako prádlo pro alergiky, případně pro malé děti. Pokud ale trpíte zvýšenou potivostí a trápí vás potničky, i když nemáte nijak zvlášť citlivou pokožku, zvolte raději vlněné prádlo. Vlhkost nasaje do sebe a kůži tak udržíte v suchu. Po sportování vám pak zůstane už jen příjemný zážitek bez obtěžujících puchýřků.