K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací o cookies
Kompresní podkolenky

Termoprádlo

Termoprádlo

Termoprádlo a funkční prádlo

Informace o produktech, použitých materiálech a další zajímavosti

 


Funkční prádlo dříve a dnes

Pokud rádi sportujete nebo pěstujete outdoorové aktivity, patrně jste již přišli na to, že klasické oblečení a prádlo nejsou pro tyto činnosti příliš vyhovující. Často totiž běžné bavlněné prádlo způsobí, že se v průběhu aktivity zpotíte, je Vám horko, ale jakmile v činnosti polevíte, Vaše teplota spadne a Vám začne být chladno. Obzvlášť, když začne venku pofukovat do Vašeho vlhkého oblečení.
Naštěstí již není zapotřebí takto hazardovat se svým zdravím. Za poslední roky se v oblasti oblečení pro sportovce (a to i rekreační) udělal obrovský skok. Určitě není poprvé, kdy čtete či slyšíte pojem funkční prádlo. Moderní syntetické materiály jako je polypropylen, polyester, polyamidy nebo elastomery a jejich kombinace propůjčují oblečení vlastnosti, díky nimž se nemusíme bát, že se zapotíme nebo nám naopak bude zima.

Polypropylenové funkční prádlo

Jak jsme již zmínili, funkční prádlo a oblečení pro sport se obvykle vyrábí ze syntetických materiálů, případně jejich kombinaci s přírodními vlákny, které mají ve výsledku lepší vlastnosti než přírodní vlákna. Jedná se zejména o nasákavost a tedy schopnost odvádět vlhkost od těla. V tomto ohledu jednoznačně vede polypropylen, který je jednak nejméně nasákavý, a také je ze všech materiálů nejlehčí. Dobře se také snáší s lidskou pokožkou, díky čemuž nevyvolává alergie a nemusíte se bát ani plísní nebo bakterií. Kromě toho má polypropylen velmi nízkou tepelnou vodivost, takže se výborně hodí na termoprádlo – udržuje totiž teplo u pokožky. Funkční prádlo vyrobené z polypropylenu (PP nebo POP) hůře snáší vysoké teploty, takže je doporučeno ho prát spíše ve vlažné vodě a v žádném případě nežehlit. Na druhou stranu se polypropylenové oblečení těžko zašpiní, poněvadž jeho vlákna na sebe nevážou nečistoty. Dá se tak bez problému prát i ve studené vodě a často i bez přidání pracích prášků, také velmi dobře a rychle schne. Je třeba dávat pozor na aviváže, které by se neměly na tyto syntetické materiály používat, poněvadž ničí jejich vlastnosti. Pokud budete kupovat funkční prádlo či oblečení z PP, možná si všimnete, že je k dostání jen v omezeném spektru barev. Je to z toho, důvodu, že polypropylenová vlákna se nedají povrchově barvit. Lze je tak probarvovat jen při výrobním procesu a to ještě za použití pouze některých barev.

Prolen

Polyester

Druhým a zároveň nejpoužívanějším syntetickým materiálem pro výrobu oblečení a prádla tak zvaného funkční oblečení je polyester, jehož zkratka na oblečení bývá PES nebo PS. Pokud si pořídíte funkční prádlo z polyesteru, získáte tu výhodu, že ho budete moci prát na vyšší teploty, což je ovšem potřeba, protože proti špíně není tak odolný jako PP. Oproti polypropylenu tedy zvládá i vysoké teploty a lze ho také opatrně žehlit. Má o něco vyšší nasákavost než PP, ale je stále dosti nízká v porovnání například s bavlnou. Polyester je ovšem dvakrát těžší na hmotnost. Má také vyšší tepelnou vodivost, tudíž více odvádí od těla teplo. Termoprádlo vyrobené z polyesteru nebude dosahovat takových kvalit, jako polypropylenové. Proto bývají na termoprádlo tyto materiály často kombinovány.

Polyamidy, elastomery a sportovní ponožky

Další materiály, které zmíníme, se řadí spíš do doplňkových, Nebývají pro výrobu oblečení používány samostatně, ale v kombinaci s jinými. Dodávají oblečení elasticitu. Často jsou proto využívány na, ponožky, trička, funkční spodky a podobně. Pokud Vám elastomery nic neříkají, pak názvy jako Elastan, Lycra nebo Spandex jistě ano. Jedná se o názvy různých výrobců, kteří pro své elastomery využívají různou skladbu vláken a tím se od sebe také odlišují vlastnostmi svých elastomerů.

Pokud se zaměříme na funkční spodní prádlo, pak je potřeba říct, že funkční prádlo ze syntetických materiálů je základem správného oblečení na sportovní aktivity ať už zimní či letní.